Základné informácie Termíny Potrebné dokumenty Pomôcky Otázky a odpovede Čo má vedieť prvák Odklad v šk. roku 2024/25

Zápis do 1. ročníka 2024

Otázky a odpovede

Zápis do 1.ročníka – otázky a odpovede

Aké údaje a doklady vyžaduje škola pri zápise dieťaťa?

Na zápise škola vyžaduje meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto narodenia, národnosť, štátne občianstvo a trvalé bydlisko dieťaťa. Meno a priezvisko, trvalé bydlisko, telefonický a emailový kontakt zákonných zástupcov (rodičov). Je potrebné doniesť rodný list dieťaťa a občianske preukazy zákonných zástupcov.

Kedy zapísať dieťa do prvého ročníka?
Každé dieťa, ktoré dovŕši do 1. septembra aktuálneho roka šiesty rok, sa na zápise musí zúčastniť a to aj v prípade, že rodič bude žiadať pre dieťa odklad školskej dochádzky. Rodič alebo zákonný zástupca žiaka je zo zákona povinný doviesť dieťa na zápis a zapísať školopovinné dieťa riadne do základnej školy.

Ako prebieha zápis?
Na zápise sa deti netestujú, všetko prebieha formou rozhovoru a hier tak, aby sa pani učiteľky s budúcimi prváčikmi čo najlepšie zoznámili. K dispozícii sú rôzne hry, doplňovačky, hádanky, farbičky, kocky, kartičky. Všetko prebieha v príjemnom prostredí a s priateľským prístupom.

Je potrebné v deň zápisu uviesť, či dieťa bude navštevovať školský klub detí, resp. stravovať sa v školskej jedálni?
Škola môže zisťovať predbežný záujem o školský klub detíškolské stravovanie a pod., tieto údaje však pre rodiča nie sú záväzné, slúžia škole najmä na upresnenie jej organizačných a personálnych potrieb pre ďalší školský rok.

Ak bolo dieťa v predchádzajúcom školskom roku na zápise a riaditeľ školy na základe žiadosti rodičov rozhodol o odklade, musí sa dieťa na zápis znova dostaviť!

Je možné zapísať dieťa do školy bez toho, aby sa zúčastnilo na zápise?
Ak je dieťa v čase zápisu choré, alebo sa z iných dôvodov nemôže zúčastniť na zápise, rodič alebo iný zákonný zástupca by sa mal obrátiť na riaditeľa školy a dohodnúť sa na spôsobe zápisu. Dieťa teda je možné zapísať aj v neprítomnosti na základe predložených dokladov.

Na zápis sa dieťa prihlasuje iba v jednej škole!!!

Čo je spádová škola?
Spádová škola je základná škola so sídlom v školskom obvode, v ktorom má žiak trvalý pobyt. Školské obvody sú zriadené z dôvodu, aby každé dieťa malo zaručené miesto v škole na povinnú školskú dochádzku.

Môže rodič zapísať dieťa do školy, ktorá nepatrí do jeho školského obvodu?
Rodič môže pre budúceho školáka vybrať ktorúkoľvek základnú školu, to znamená aj takú, ktorá nie je v školskom obvode, v ktorom má dieťa trvalý pobyt (Zákon o výchove a vzdelávaní č. 245/2008, §20, ods.5).
Ak sa rodič rozhodne pre základnú školu mimo svojho školského obvodu, nemusí túto skutočnosť oznamovať základnej škole, ktorá sa nachádza v jeho školskom obvode. Uvedené informácie si vymieňajú medzi sebou riaditelia príslušných škôl a zriaďovateľ.

Je povinnosťou riaditeľa školy prijať všetkých žiakov, ktorí sa zúčastnia zápisu do jeho školy?
Riaditeľ spádovej školy má povinnosť prednostne prijať žiakov s miestom trvalého pobytu v príslušnom školskom obvode. Žiakov z iných spádových škôl môže prijať do naplnenia kapacitných možností školy.